Skip to content

680 Belleville TpkeKearny, NJ 07032

Built 2007
Industrial

Last Sale Price
$32,050,000
Last Sale Date
Nov 20, 2014

Property Information

Block150
Lot45.01
QualifierHM
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM12

Building Details

Building Class---
Description1SM SF:135115
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage11.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,344,900
32%
Improvement Value:$2,882,000
68%
Total Assessment$4,226,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$452,490+1.3%
2024$446,657+0.8%
2023$443,190-0.0%
2022$443,402-0.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$32,050,000

From:

To:

DeedBook 9010, Page 235NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded12/5/2014

Property Built

Built

Year Built: 2007