Skip to content

175 Argyle PlKearny, NJ 07032

Built 2005

Last Sale Date
Nov 27, 2068

Property Information

Block154
Lot7
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM30

Building Details

Building Class17
Description1SF 2BG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage2,091
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$60,000
40%
Improvement Value:$90,000
60%
Total Assessment$150,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,058+1.3%
2024$15,851+0.8%
2023$15,728-0.0%
2022$15,735-4.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2005

Property Sale

Sale
$220,000

From:

To:

DeedBook 7090, Page 10NU CodeEstate / executor (10)Recorded7/22/2003