Skip to content

148 Stuyvesant AveKearny, NJ 07032

Built 1900

Last Sale Date
Nov 24, 2015

Property Information

Block157
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM31

Building Details

Building Class17
Description2SFR 1CG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,632
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,800
44%
Improvement Value:$49,400
56%
Total Assessment$88,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,442+1.3%
2024$9,320+0.8%
2023$9,248-0.0%
2022$9,252-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1900