Skip to content

149 Belgrove DrKearny, NJ 07032

Built 1990

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 18, 2020

Property Information

Block15
Lot23.04
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page2

Building Details

Building Class45
Description2SF 2BG
Dwellings2
ZoningR3
Sq Footage2,403
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$23,000
19%
Improvement Value:$97,000
81%
Total Assessment$120,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,846+1.3%
2024$12,680+0.8%
2023$12,582-0.0%
2022$12,588-0.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook 4352, Page 142

Property Built

Built

Year Built: 1990