Skip to content

133 Belgrove DrKearny, NJ 07032

Built 1973

Last Sale Price
$680,000
Last Sale Date
Dec 2, 2021

Property Information

Block15
Lot23.11
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page2

Building Details

Building Class45
Description2SFR BG
Dwellings2
ZoningR2
Sq Footage2,316
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$21,000
14%
Improvement Value:$125,200
86%
Total Assessment$146,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,651+1.3%
2024$15,449+13.8%
2023$13,578-0.0%
2022$13,585-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$680,000

From:

To:

Sq Ft2,316DeedBook 9639, Page 151NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded2/9/2022

Property Built

Built

Year Built: 1973