Skip to content

17 Lindsay LaKearny, NJ 07032

Built 1993

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Sep 13, 1993

Property Information

Block15
Lot9.09
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page2

Building Details

Building Class45
Description2SF 2BG
Dwellings2
Zoning1
Sq Footage2,520
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$25,400
20%
Improvement Value:$104,100
80%
Total Assessment$129,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,863+1.3%
2024$13,684+0.8%
2023$13,578-0.0%
2022$13,585-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 4640, Page 42

Property Built

Built

Year Built: 1993