Skip to content

315 Stewart AveKearny, NJ 07032

Built 1972

Last Sale Date
Nov 25, 2015

Property Information

Block160
Lot20.03
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page39

Building Details

Building Class17
Description2SFR 2BG
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage2,136
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$28,600
22%
Improvement Value:$104,300
78%
Total Assessment$132,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,227+1.3%
2024$14,044+0.8%
2023$13,935-0.0%
2022$13,941-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1972