Skip to content

148 Magnolia AveKearny, NJ 07032

Built 1910

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 29, 2007

Property Information

Block163
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM30

Building Details

Building Class45
Description2.5SF
Dwellings3
ZoningR2
Sq Footage3,294
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,000
37%
Improvement Value:$77,700
63%
Total Assessment$123,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,242+1.3%
2024$13,071+0.8%
2023$12,970-0.0%
2022$12,976-0.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1910