Skip to content

727 Devon StKearny, NJ 07032

Built 1900

Last Sale Price
$295,000
Last Sale Date
Sep 30, 2022

Property Information

Block167
Lot30
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM31

Building Details

Building Class35
Description2SB
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,361
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$12,700
18%
Improvement Value:$57,800
82%
Total Assessment$70,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,547+1.3%
2024$7,450+0.8%
2023$7,392-0.0%
2022$7,395-0.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$295,000

From:

To:

Sq Ft1,361DeedBook 9702, Page 968Recorded10/14/2022

Property Sale

Sale
$295,000
DeedBook 9702, Page 968

Property Sale

Sale
$130,000

From:

To:

Sq Ft1,361DeedBook 9369, Page 766NU CodeEstate / executor (10)Recorded1/3/2019

Property Built

Built

Year Built: 1900