Skip to content

703 Devon StKearny, NJ 07032

Built 1880

Last Sale Date
Dec 1, 2015

Property Information

Block167
Lot43.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page38

Building Details

Building Class45
Description2SFR 1CG
Dwellings2
ZoningR2
Sq Footage1,700
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,700
40%
Improvement Value:$71,500
60%
Total Assessment$119,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,760+1.3%
2024$12,596+0.8%
2023$12,498-0.0%
2022$12,504-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1880