Skip to content

664 Devon StKearny, NJ 07032

Built 1905

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Feb 27, 2018

Property Information

Block177
Lot9
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM31

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,284
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,000
25%
Improvement Value:$59,500
75%
Total Assessment$79,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,510+1.3%
2024$8,401+0.8%
2023$8,336-0.0%
2022$8,340-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$280,000

From:

To:

Sq Ft1,284DeedBook 9289, Page 580Recorded3/12/2018

Property Sale

Sale
$86,000
DeedBook 3506, Page 19

Property Built

Built

Year Built: 1905