Skip to content

507 Forest StKearny, NJ 07032

Built 1875

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
May 26, 1998

Property Information

Block178
Lot28
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page40

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
ZoningR2
Sq Footage2,016
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$25,900
21%
Improvement Value:$99,900
79%
Total Assessment$125,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,467+1.3%
2024$13,293+0.8%
2023$13,190-0.0%
2022$13,196-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 5290, Page 189

Property Sale

Sale
$203,000
DeedBook 4576, Page 153

Property Built

Built

Year Built: 1875