Skip to content

483 Forest St(Unit C511)Kearny, NJ 07032

Built 1988

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Oct 4, 2022

Property Information

Block178
Lot31
QualifierC511
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM36

Building Details

Building Class37
DescriptionC
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,030
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$15,000
25%
Improvement Value:$45,000
75%
Total Assessment$60,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,423+1.3%
2024$6,340+0.8%
2023$6,291-0.0%
2022$6,294-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$280,000

From:

To:

Sq Ft1,030DeedBook 9719, Page 837Recorded1/10/2023

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 4755, Page 5

Property Sale

Sale
$144,900
DeedBook 3997, Page 105

Property Built

Built

Year Built: 1988