Skip to content

519 Hickory StKearny, NJ 07032

Built 1983

Last Sale Price
$110,750
Last Sale Date
Apr 6, 1983

Property Information

Block180
Lot12.03
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page40

Building Details

Building Class45
Description2SF 2BG
Dwellings2
ZoningR2
Sq Footage2,400
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$26,700
21%
Improvement Value:$98,300
79%
Total Assessment$125,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,381+1.3%
2024$13,209+0.8%
2023$13,106-0.0%
2022$13,113-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$110,750
DeedBook 3374, Page 904

Property Built

Built

Year Built: 1983