Skip to content

536 Davis AveKearny, NJ 07032

Built 1900

Last Sale Price
$76,000
Last Sale Date
May 3, 1985

Property Information

Block180
Lot2
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM32

Building Details

Building Class17
Description2SFR
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,549
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$22,800
29%
Improvement Value:$56,000
71%
Total Assessment$78,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,436+1.3%
2024$8,327+0.8%
2023$8,262+4.0%
2022$7,941-0.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$76,000
DeedBook 3455, Page 8

Property Built

Built

Year Built: 1900