Skip to content

502 Davis AveKearny, NJ 07032

Built 1972

Last Sale Date
May 14, 2004

Property Information

Block181.02
Lot20
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page40

Building Details

Building Class45
Description2SF 2BG
Dwellings2
ZoningR2
Sq Footage2,638
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,100
21%
Improvement Value:$115,000
79%
Total Assessment$145,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,283+1.3%
2024$15,083+0.8%
2023$14,964-0.0%
2022$14,971-0.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1972