Skip to content

629 Schuyler AveKearny, NJ 07032

Built 1974

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Aug 5, 2019

Property Information

Block181.03
Lot35
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page40

Building Details

Building Class45
Description2SFR
Dwellings2
ZoningR2
Sq Footage612
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$26,300
20%
Improvement Value:$102,100
80%
Total Assessment$128,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,745+1.3%
2024$13,568+0.8%
2023$13,463-0.0%
2022$13,469-0.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$30,000
DeedBook 8602, Page 161

Property Sale

Sale
$30,000

From:

To:

Sq Ft8,192DeedBook 8602, Page 161NU CodeFamily (1)Recorded9/4/2008

Property Sale

Sale
$417,000

From:

To:

Sq Ft3,152DeedBook 8506, Page 100Recorded5/9/2008

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook 4313, Page 278

Property Built

Built

Year Built: 1974