Skip to content

472 Hickory StKearny, NJ 07032

Built 1973

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 23, 2022

Property Information

Block181.03
Lot53
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page40

Building Details

Building Class45
Description2SF 2BG
Dwellings2
ZoningR2
Sq Footage3,202
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$24,300
19%
Improvement Value:$103,700
81%
Total Assessment$128,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,702+1.3%
2024$13,526+0.8%
2023$13,421-0.0%
2022$13,427-0.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$60,900
DeedBook 3144, Page 1101

Property Built

Built

Year Built: 1973