Skip to content

474 Hickory StKearny, NJ 07032

Built 1973

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 29, 2011

Property Information

Block181.03
Lot54
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page40

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
ZoningR2
Sq Footage2,414
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$24,300
17%
Improvement Value:$118,800
83%
Total Assessment$143,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,319+1.3%
2024$15,121+0.8%
2023$15,004-0.0%
2022$15,011-0.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$60,900
DeedBook 3141, Page 637

Property Built

Built

Year Built: 1973