Skip to content

478 Hickory StKearny, NJ 07032

Built 1973

Last Sale Price
$480,200
Last Sale Date
Jul 31, 2017

Property Information

Block181.03
Lot56
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page40

Building Details

Building Class45
Description2SF 2BG
Dwellings2
ZoningR2
Sq Footage2,414
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$24,300
18%
Improvement Value:$108,900
82%
Total Assessment$133,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,259+1.3%
2024$14,075+0.8%
2023$13,966-0.0%
2022$13,973-0.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$480,200

From:

To:

Sq Ft2,414DeedBook 9230, Page 355NU CodeEstate / executor (10)Recorded8/18/2017

Property Built

Built

Year Built: 1973