Skip to content

486 Hickory StKearny, NJ 07032

Built 1973

Last Sale Price
$475,000
Last Sale Date
Sep 10, 2018

Property Information

Block181.03
Lot60
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page40

Building Details

Building Class45
Description2SF 2BG
Dwellings2
ZoningR2
Sq Footage2,414
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$24,300
18%
Improvement Value:$109,900
82%
Total Assessment$134,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,366+1.3%
2024$14,181+0.8%
2023$14,071-0.0%
2022$14,078-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$475,000

From:

To:

Sq Ft2,414DeedBook 9343, Page 979NU CodeEstate / executor (10)Recorded9/27/2018

Property Sale

Sale
$60,900
DeedBook 3139, Page 818

Property Built

Built

Year Built: 1973