Skip to content

78 Columbia AveKearny, NJ 07032

Built 1956

Last Sale Price
$343,000
Last Sale Date
May 19, 2008

Property Information

Block183
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM36

Building Details

Building Class17
Description1SF 1CG
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage988
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,100
42%
Improvement Value:$55,400
58%
Total Assessment$95,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,223+1.3%
2024$10,091+0.8%
2023$10,013-0.0%
2022$10,018-0.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$343,000

From:

To:

DeedBook 8546, Page 23Recorded6/23/2008

Property Built

Built

Year Built: 1956