Skip to content

11 Argyle PlKearny, NJ 07032

Built 1905

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Jul 14, 2022

Property Information

Block186
Lot17.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page30

Building Details

Building Class17
Description2SFR
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,097
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$28,300
43%
Improvement Value:$37,100
57%
Total Assessment$65,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,001+1.3%
2024$6,911+4.6%
2023$6,607-0.0%
2022$6,610-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$230,000

From:

To:

Sq Ft1,097DeedBook 9698, Page 130NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded9/22/2022

Property Built

Built

Year Built: 1905