Skip to content

26 Argyle PlKearny, NJ 07032

Built 1905

Last Sale Price
$130,000
Last Sale Date
Jun 14, 1994

Property Information

Block187
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM35

Building Details

Building Class45
Description2SF 2CG
Dwellings2
ZoningR2
Sq Footage2,438
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$42,000
40%
Improvement Value:$64,100
60%
Total Assessment$106,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,358+1.3%
2024$11,212+0.8%
2023$11,125-0.0%
2022$11,130-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 4740, Page 182

Property Built

Built

Year Built: 1905