Skip to content

615 Devon StKearny, NJ 07032

Built 1974

Last Sale Price
$69,500
Last Sale Date
Feb 16, 1978

Property Information

Block189
Lot8.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page41

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,136
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$28,000
21%
Improvement Value:$105,400
79%
Total Assessment$133,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,280+1.3%
2024$14,096+0.8%
2023$13,987-0.0%
2022$13,994-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$69,500
DeedBook 3247, Page 82

Property Built

Built

Year Built: 1974