Skip to content

114 Beech StKearny, NJ 07032

Built 1880

Last Sale Price
$318,000
Last Sale Date
May 16, 2008

Property Information

Block195
Lot12.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page30

Building Details

Building Class17
Description2SF 1CG
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,848
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$29,400
34%
Improvement Value:$56,000
66%
Total Assessment$85,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,142+1.3%
2024$9,024+0.8%
2023$8,954-0.0%
2022$8,958-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$318,000

From:

To:

Sq Ft1,848DeedBook 8530, Page 109Recorded6/9/2008

Property Built

Built

Year Built: 1880