Skip to content

533 Chestnut StKearny, NJ 07032

Built 1900

Last Sale Price
$485,000
Last Sale Date
Oct 5, 2020

Property Information

Block195
Lot22
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page30

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,377
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,000
28%
Improvement Value:$88,900
72%
Total Assessment$123,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,264+1.3%
2024$13,093+0.8%
2023$12,991+16.9%
2022$11,109-0.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$485,000

From:

To:

Sq Ft1,377DeedBook 9516, Page 939Recorded10/23/2020

Property Sale

Sale
$375,000

From:

To:

Sq Ft1,377DeedBook 7694, Page 291NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded10/14/2005

Property Sale

Sale
$94,000
DeedBook 4924, Page 17

Property Built

Built

Year Built: 1900