Skip to content

123 Oakwood AveKearny, NJ 07032

Built 1905

Last Sale Date
Dec 8, 2015

Property Information

Block196
Lot1.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page41

Building Details

Building Class45
Description2SFR
Dwellings2
ZoningR2
Sq Footage1,712
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$17,600
26%
Improvement Value:$49,500
74%
Total Assessment$67,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,183+1.3%
2024$7,090+0.8%
2023$7,035-0.0%
2022$7,039-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1905