Skip to content

541 Devon StreetKearny, NJ 07032

Built 1966

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
May 22, 2000

Property Information

Block196
Lot33.05
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page41

Building Details

Building Class45
Description2SFR1BG
Dwellings2
ZoningR2
Sq Footage2,046
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$21,000
17%
Improvement Value:$104,800
83%
Total Assessment$125,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,467+1.3%
2024$13,293+0.8%
2023$13,190-0.0%
2022$13,196-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 5623, Page 257

Property Built

Built

Year Built: 1966