Skip to content

542 Devon StKearny, NJ 07032

Built 1890

Last Sale Date
Dec 15, 1993

Property Information

Block197
Lot10
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page41

Building Details

Building Class17
Description2SF 1CG
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,521
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,000
41%
Improvement Value:$51,300
59%
Total Assessment$86,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,238+1.3%
2024$9,119+0.8%
2023$9,049-0.0%
2022$9,053-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 4676, Page 143

Property Built

Built

Year Built: 1890