Skip to content

172 Midland AveKearny, NJ 07032

Built 1980
Public School

Last Sale Price
$975,000
Last Sale Date
Apr 9, 2010

Property Information

Block198
Lot18
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page41

Building Details

Building Class---
Description2SB
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,000
7%
Improvement Value:$799,000
93%
Total Assessment$859,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2003$13,908-1.8%
2002$14,161-0.5%
2001$14,237+10.0%
2000$12,937+6.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$975,000

From:

To:

DeedBook 8728, Page 450NU CodeCharitable / religious (17)Recorded4/29/2010

Property Sale

Sale
$355,000
DeedBook 5755, Page 321

Property Built

Built

Year Built: 1980