Skip to content

90 Kearny Ave

Kearny, NJ 07032

Built 2005

Last Sale Price
$890,000
Last Sale Date
Apr 14, 2021

Property Information

Block19
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page25

Building Details

Building Class45
Description2SF BG
Dwellings3
ZoningR3
Sq Footage3,782
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,500
18%
Improvement Value:$170,900
82%
Total Assessment$208,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,309+1.3%
2024$22,022+0.8%
2023$21,851+3.1%
2022$21,200-0.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$890,000

From:

To:

Sq Ft3,782DeedBook 9562, Page 190Recorded5/17/2021

Property Built

Built

Year Built: 2005

Property Sale

Sale
$122,000

From:

To:

DeedBook 7291, Page 69NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded5/27/2004

Property Sale

SaleMulti
$63,000
DeedBook 3565, Page 331