Skip to content

432 Davis AveKearny, NJ 07032

Built 1972

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 5, 2024

Property Information

Block200
Lot18.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page53

Building Details

Building Class45
Description2SF 2BG
Dwellings2
ZoningR2
Sq Footage2,160
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$25,700
20%
Improvement Value:$102,700
80%
Total Assessment$128,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,745+1.3%
2024$13,568+0.8%
2023$13,463-0.0%
2022$13,469-0.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1972