Skip to content

438 Davis AveKearny, NJ 07032

Built 1971

Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
Oct 27, 2008

Property Information

Block200
Lot18.03
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page53

Building Details

Building Class45
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,496
Acreage37.59

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$25,700
17%
Improvement Value:$121,500
83%
Total Assessment$147,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,758+1.3%
2024$15,555+0.8%
2023$15,434-0.0%
2022$15,441-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$185,000

From:

To:

Sq Ft2,496DeedBook 8635, Page 150NU CodeFamily (1)Recorded11/21/2008

Property Sale

Sale
$248,000
DeedBook 5438, Page 252

Property Built

Built

Year Built: 1971