Skip to content

219 Oakwood AveKearny, NJ 07032

Built 1974

Last Sale Price
$232,000
Last Sale Date
Jan 30, 1998

Property Information

Block203
Lot9.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page53

Building Details

Building Class45
Description2SF 2BG
Dwellings2
ZoningR2
Sq Footage2,772
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$27,300
19%
Improvement Value:$113,500
81%
Total Assessment$140,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,073+1.3%
2024$14,878+0.8%
2023$14,763-0.0%
2022$14,770-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$232,000
DeedBook 5244, Page 207

Property Built

Built

Year Built: 1974