Skip to content

514 Schuyler AveKearny, NJ 07032

Built 1997

Last Sale Price
$899,000
Last Sale Date
Jun 28, 2021

Property Information

Block204
Lot9
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page56

Building Details

Building Class47
Description2SF&2BG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage4,177
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$43,200
20%
Improvement Value:$173,000
80%
Total Assessment$216,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,144+1.3%
2024$22,846+0.8%
2023$22,669-0.0%
2022$22,679-0.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$899,000

From:

To:

Sq Ft4,177DeedBook 9582, Page 931Recorded7/21/2021

Property Sale

Sale
$760,000

From:

To:

Sq Ft4,177DeedBook 9240, Page 430NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded9/25/2017

Property Built

Built

Year Built: 1997