Skip to content

496-498 Kearny AveKearny, NJ 07032

Built 1900
Commercial

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Jun 1, 2021

Property Information

Block206
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM39

Building Details

Building Class---
Description1SFR
Dwellings---
ZoningC3
Sq Footage1,680
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$34,900
57%
Improvement Value:$25,900
43%
Total Assessment$60,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,509+1.3%
2024$6,425+0.8%
2023$6,375-0.0%
2022$6,378-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft1,680DeedBook 9577, Page 615Recorded6/29/2021

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

Sq Ft1,680DeedBook 8813, Page 85NU CodeEstate / executor (10)Recorded9/30/2011

Property Built

Built

Year Built: 1900