Skip to content

36 Beech StKearny, NJ 07032

Built 1970

Last Sale Price
$355,000
Last Sale Date
Mar 16, 2015

Property Information

Block207
Lot9.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page42

Building Details

Building Class45
Description2SF 1BG
Dwellings2
ZoningR2
Sq Footage2,136
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$23,300
19%
Improvement Value:$98,000
81%
Total Assessment$121,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,985+1.3%
2024$12,818+0.8%
2023$12,718-0.0%
2022$12,724-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$355,000

From:

To:

Sq Ft2,136DeedBook 9029, Page 795Recorded3/27/2015

Property Sale

Sale
$295,000
DeedBook 5878, Page 219

Property Built

Built

Year Built: 1970