Skip to content

434 Chestnut StKearny, NJ 07032

Built 1975

Last Sale Price
$505,000
Last Sale Date
Jun 18, 2018

Property Information

Block208
Lot3.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page42

Building Details

Building Class45
Description2SFR 2BG
Dwellings2
ZoningR2
Sq Footage2,760
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$23,800
18%
Improvement Value:$109,800
82%
Total Assessment$133,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,302+1.3%
2024$14,118+0.8%
2023$14,008-0.0%
2022$14,015-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$505,000

From:

To:

Sq Ft2,760DeedBook 9317, Page 112Recorded6/21/2018

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 5285, Page 211

Property Built

Built

Year Built: 1975