Skip to content

359 Elm StKearny, NJ 07032

Built 1920

Last Sale Price
$725,000
Last Sale Date
Jul 17, 2024

Property Information

Block209
Lot32.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page42

Building Details

Building Class45
Description2.5SF
Dwellings3
ZoningR2
Sq Footage3,013
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$21,000
18%
Improvement Value:$94,300
82%
Total Assessment$115,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,272+1.3%
2024$11,127+0.8%
2023$11,041-0.0%
2022$11,046-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$725,000

From:

To:

Sq Ft3,013DeedBook 9848, Page 638NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded9/17/2024

Property Sale

Sale
$44,000
DeedBook 3132, Page 62

Property Built

Built

Year Built: 1920