Skip to content

27 Alexander AveKearny, NJ 07032

Built 1935

Last Sale Price
$124,950
Last Sale Date
Apr 4, 2014

Property Information

Block20
Lot22
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
Description2SF
Dwellings2
ZoningR2
Sq Footage1,274
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$11,700
21%
Improvement Value:$44,300
79%
Total Assessment$56,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,995+1.3%
2024$5,918+0.8%
2023$5,872-0.0%
2022$5,874-0.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$124,950

From:

To:

Sq Ft1,274DeedBook 8976, Page 489Recorded6/5/2014

Property Built

Built

Year Built: 1935