Skip to content

21 Alexander AveKearny, NJ 07032

Built 1927

Last Sale Date
Feb 25, 2000

Property Information

Block20
Lot26
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM2

Building Details

Building Class17
Description2SFR
Dwellings1
ZoningC3
Sq Footage1,673
Acreage31.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$21,900
28%
Improvement Value:$55,700
72%
Total Assessment$77,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,307+1.3%
2024$8,200+0.8%
2023$8,136-0.0%
2022$8,140-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 5600, Page 46

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 4427, Page 50

Property Built

Built

Year Built: 1927