Skip to content

366 Elm StKearny, NJ 07032

Built 1920

Last Sale Price
$172,000
Last Sale Date
Feb 18, 1988

Property Information

Block210
Lot15.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page42

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage---
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$24,500
30%
Improvement Value:$58,300
70%
Total Assessment$82,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,864+1.3%
2024$8,749+0.8%
2023$8,682-0.0%
2022$8,686-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$172,000
DeedBook 3911, Page 292

Property Built

Built

Year Built: 1920