Skip to content

375 Forest StKearny, NJ 07032

Built 1900

Last Sale Price
$345,000
Last Sale Date
Feb 1, 2022

Property Information

Block210
Lot25
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page42

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,108
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$17,500
26%
Improvement Value:$50,900
74%
Total Assessment$68,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,322+1.3%
2024$7,228+0.8%
2023$7,172-0.0%
2022$7,175-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$345,000

From:

To:

Sq Ft1,108DeedBook 9642, Page 770Recorded2/22/2022

Property Sale

Sale
$211,150

From:

To:

Sq Ft1,108DeedBook 7220, Page 74Recorded2/21/2004

Property Built

Built

Year Built: 1900