Skip to content

374 Forest StKearny, NJ 07032

Built 1925

Last Sale Date
Aug 7, 2024

Property Information

Block211
Lot18
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page52

Building Details

Building Class17
Description2SFR 2CG
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,212
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$26,200
35%
Improvement Value:$47,900
65%
Total Assessment$74,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,932+1.3%
2024$7,830+0.8%
2023$7,769-0.0%
2022$7,773-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1925