Skip to content

373 Davis AveKearny, NJ 07032

Built 1969

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Jun 4, 2020

Property Information

Block211
Lot29
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page52

Building Details

Building Class45
Description2SB 1AG
Dwellings2
ZoningR2
Sq Footage2,520
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$23,300
18%
Improvement Value:$107,600
82%
Total Assessment$130,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,013+1.3%
2024$13,832+0.8%
2023$13,725+5.3%
2022$13,029-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$550,000

From:

To:

Sq Ft2,520DeedBook 9502, Page 677Recorded8/21/2020

Property Built

Built

Year Built: 1969