Skip to content

368-370 Chestnut StKearny, NJ 07032

Built 1915

Last Sale Date
Mar 2, 1991

Property Information

Block218
Lot4.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page43

Building Details

Building Class45
Description2SFR
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage4,160
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$28,900
24%
Improvement Value:$93,200
76%
Total Assessment$122,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,071+1.3%
2024$12,902+0.8%
2023$12,802-0.0%
2022$12,808-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 4384, Page 307

Property Built

Built

Year Built: 1915