Skip to content

390 Devon StKearny, NJ 07032

Built 1925

Last Sale Price
$264,900
Last Sale Date
Feb 9, 2010

Property Information

Block219
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM39

Building Details

Building Class17
Description2SF 2CG
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,416
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$24,500
31%
Improvement Value:$54,800
69%
Total Assessment$79,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,489+1.3%
2024$8,380+0.8%
2023$8,315-0.0%
2022$8,319-0.5%
Property History
Sales5

Property Sale

SaleMulti
$264,900
DeedBook 8715, Page 248

Property Sale

Sale
$264,900

From:

To:

Sq Ft1,416DeedBook 8715, Page 248NU CodePost-foreclosure resale (31)Recorded2/9/2010

Property Sale

Sale
$355,000

From:

To:

Sq Ft1,416DeedBook 8068, Page 344NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded12/12/2006

Property Sale

Sale
$139,900
DeedBook 5076, Page 225

Property Sale

Sale
$109,000
DeedBook 4842, Page 295

Property Built

Built

Year Built: 1925