Skip to content

362 Schuyler AveKearny, NJ 07032

Built 1964

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 10, 2016

Property Information

Block228
Lot2.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page57

Building Details

Building Class17
Description2SFR
Dwellings1
ZoningC4
Sq Footage1,207
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$17,500
20%
Improvement Value:$72,200
80%
Total Assessment$89,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,602+1.3%
2024$9,479+0.8%
2023$9,405-0.0%
2022$9,410-0.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$305,000

From:

To:

Sq Ft1,896DeedBook 9089, Page 966NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded1/5/2016

Property Sale

Sale
$289,000

From:

To:

DeedBook 8698, Page 112Recorded11/10/2009

Property Built

Built

Year Built: 1964