Skip to content

364 Schuyler AveKearny, NJ 07032

Built 1964

Last Sale Price
$201,000
Last Sale Date
Aug 21, 2009

Property Information

Block228
Lot2.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page57

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningC4
Sq Footage1,207
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$17,500
24%
Improvement Value:$56,400
76%
Total Assessment$73,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,911+1.3%
2024$7,809+0.8%
2023$7,748-0.0%
2022$7,752-0.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$201,000

From:

To:

Sq Ft1,207DeedBook 8687, Page 503NU CodePost-foreclosure resale (31)Recorded9/16/2009

Property Sale

Sale
$335,000
DeedBook 8040, Page 279

Property Built

Built

Year Built: 1964